

TRIAC DIMMABLE SURFACE MOUNT DOWNLIGHT 15W WHITE TRIM 4000K
SKU: VBLSM-150-1-4K
Categories: Downlights, Interior Light Fittings
- Product Data
- More Information
- DATA SHEET DOWNLOAD
Additional information
| Luminaire efficacy | 92 |
|---|---|
| Beam Angle | 100 |
| Compliance | LM80, RCM |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Dimmable |
| EAN | 9340994030906 |
| Height | 68 |
| Input voltage | 220V-240V AC 50HZ |
| IP rating | 54 |
| Lamp Type | LED |
| LED source | SMD |
| Lifespan | 50000 |
| Lumen output | 1380 |
| Trim colour | White |
| Warranty | 3 |
| Wattage | 15 |
| Weatherproof | Indoor Use Only |
| Wiring method | Hardwire |
| Working temperature | -20°C ~ 40°C |
| Mounting Type | Surface |
| Color Temperature | Cool White |
| Kelvin | 4000K |
| Box Qty | 1 |
Description
Introducing our Surface Mounted Downlight, ideal for coastal, outdoor and marine environments. Featuring a built-in internal driver for easy installation and seamless integration. TRIAC dimmable for adjustable ambience, with an IP54 rating providing reliable protection against dust and moisture for long-lasting performance.





