



18W SILVER BAFFLE DOWNLIGHT
SKU: VBLDL-190-1-4KD90
Category: Uncategorized
- Product Data
- More Information
- DATA SHEET DOWNLOAD
Additional information
| Luminaire efficacy | 143 |
|---|---|
| Beam Angle | 36 |
| Compliance | CE, LM-80, RCM |
| CRI | 90 |
| EAN | 9340994024363 |
| Input voltage | 220V-240V AC 50HZ |
| IP rating | 54 |
| Lamp Type | LED |
| LED source | Citizen |
| Lifespan | 50000 |
| Lumen output | 2575 |
| Trim colour | White |
| Warranty | 5 |
| Wattage | 18 |
| Wiring method | Flex & Plug |
| Working temperature | -20°C ~ 50°C |
| Mounting Type | Recessed |
| Cut Out | 125 |
| Color Temperature | Cool White |
| Dimmable | Dimmable |
| Kelvin | 4000K |
Description
The Vibe Retro 2500 series combines an architecturally designed downlight with high performance low energy technology. Comes standard with 40° reflector. A 50,000 hour lifespan and a 5 year warranty.









