



POWER SWITCHABLE LED WALL PACK CLEAR LENS 3CCT SWITCHABLE IP65
SKU: VBLWPK-4114-CCT-PE
Categories: Industrial, Wall Pack Light Fittings
- Product Data
- More Information
- DATA SHEET DOWNLOAD
Additional information
| Luminaire efficacy | 95 |
|---|---|
| Beam Angle | 120 |
| Box Qty | 1 |
| Compliance | CE. CB, ROHS |
| CRI | 80 |
| Height | 312 |
| Input voltage | 220-240V AC 50Hz |
| IP rating | 65 |
| Lamp Type | LED |
| LED source | SMD |
| Length | 264 |
| Lifespan | 50000 |
| Lumen output | 3750/4170/ 4580l/5090 |
| Trim colour | Black |
| Warranty | 5 |
| Wattage | 40W/46W/51W/56W |
| Weatherproof | Weatherproof |
| Width | 129 |
| Wiring method | Hardwire |
| Working temperature | -20˚C~ +40˚C |
| Mounting Type | Wall |
| IK Rating | 08 |
| Accessories | installation bracket, Screws |
| Color Temperature | Warm/Cool/Natural White |
| Kelvin | 3000K/4000K/5700K |
| Power Adjustable | Yes |
Description
Our 40W/46W/51W/56W 4114 SERIES LED Wall Pack boasts a heavy duty construction and features a black aluminium base and polycarbonate reeded diffuser. This robust Wall Pack is switchable between 3000K, 4000K and 5500K and with variable power options can reach up to 5090 lumens. With an IP65 rating and an IK10 resistance rating, this is an ideal fitting for outdoors & areas prone to acts of vandalism. Includes a 50,000 hour lifespan and 3 year warranty.









