



AAA 22W LED TUBE COI 90 4000-4500K CYANOSIS APPRVD
SKU: VBLFT-AAA-F-40
Categories: Featured Products, LED Tubes
- Product Data
- More Information
- DATA SHEET DOWNLOAD
Additional information
| Luminaire efficacy | 86 |
|---|---|
| Beam Angle | 120 |
| Box Qty | 25 |
| Compliance | LM-79, LM-80, RCM |
| CRI | 94 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| EAN | 9340994402895 |
| Input voltage | 85V-265V AC 50-60HZ |
| Lamp Type | LED |
| LED source | CRI |
| Length | 1198 |
| Lifespan | 50000 |
| Lumen output | 1891 |
| Warranty | 5 |
| Wattage | 22 |
| Working temperature | -20°C ~ 40°C |
| Base Type | G13 |
| Color Temperature | Cool White |
| Kelvin | 4000K |
Description
For use in a Medical environment. Assisting Medical staff to accurately assess a patient’s skin colour for early detection of cyanosis – associated with a decreased amount of oxygen in red blood cells or low oxygen supply. Has a lifespan of 50,000 hours & comes with a 3 year warranty.





