

9W LED DOWNLIGHT (UGR<19)
SKU: VBLDL-800-1-CCT
Categories: Domestic, Downlights, Interior Light Fittings
- Product Data
- More Information
- DATA SHEET DOWNLOAD
Additional information
| Luminaire efficacy | 88 |
|---|---|
| Beam Angle | 60 |
| Compliance | RCM |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Dimmable |
| EAN | 9340994027791 |
| Input voltage | 220V-240V AC 50HZ |
| IP rating | 54 (Face Only) |
| Lamp Type | LED |
| LED source | COB |
| Lifespan | 30000 |
| Lumen output | 800 |
| Trim colour | White |
| Warranty | 3 |
| Wattage | 9 |
| Weatherproof | Indoor Use Only |
| Wiring method | Flex & Plug |
| Working temperature | -20°C ~ 40°C |
| Mounting Type | Recessed |
| Cut Out | 90 |
| Color Temperature | 3CCT |
| Box Qty | 1 |
| Pallet Qty | 1080 |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Height | 85 |
Description
Designed for modern interiors, the 800 Series LED Downlights combine sleek aesthetics with superior functionality. Delivering both style and performance, these 9W LED Downlights feature a unique heat-sink design for enhanced thermal management and long-lasting reliability.
With a recessed light source, they offer a clean, professional finish and low glare illumination (UGR<19), making them ideal for residential areas, offices, aged care, healthcare facilities, hotels, lobbies, hospitality venues, retail stores and showrooms.







