



28W 4000K LED 3CCT TRACK LIGHT MATTE BLACK BODY CRI90
SKU: VBLTL-420-4A-4K90
Categories: 3 Circuit Track Lights, Interior Light Fittings
- Product Data
- More Information
- DATA SHEET DOWNLOAD
Additional information
| Luminaire efficacy | 130 |
|---|---|
| Beam Angle | 40 |
| Box Qty | 1 |
| Compliance | SAA |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| EAN | 9340994028309 |
| Height | 234 |
| Input voltage | 220V-240V AC 50HZ |
| IP rating | 20 |
| Lamp Type | LED |
| LED source | Citizen |
| Lifespan | 50000 |
| Lumen output | 3640 |
| Trim colour | Black |
| Warranty | 5 |
| Wattage | 28 |
| Weatherproof | Indoor Use Only |
| Width | 145 |
| Working temperature | -20°C ~ 45°C |
| Mounting Type | Track |
| Color Temperature | Cool White |
| Track Type | 3 Circuit |
| Kelvin | 4000K |
Description
Our 28W, 4000K Elegant 3 Circuit LED Track Lights deliver exceptional performance with CITIZEN LED chips (up to 130LM/W) and CRI 90+ for true-to-life colour. Featuring a 50° reflector as standard, independent circuit switching, 355° rotation, and 180° tilt, they offer flexible, precise lighting control.
Enjoy instant-on, flicker-free illumination, a 50,000-hour lifespan, and a 5-year warranty.







