

10W 1235LM 60D 3CCT TRIAC DIM DOWNLIGHT MODULE
SKU: VBL-MOD-12W-CCT
Categories: Domestic, Downlights, Interior Light Fittings
- Product Data
- More Information
- DATA SHEET DOWNLOAD
Additional information
| Luminaire efficacy | 103 |
|---|---|
| Beam Angle | 60 |
| Box Qty | 1 |
| Compliance | SAA |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Triac Dimmable |
| EAN | 9340994033150 |
| Height | 60 |
| Input voltage | 220-240V AC 50Hz |
| IP rating | 20 |
| Lamp Type | LED |
| LED source | COB |
| Lifespan | 50000 |
| Lumen output | 1035 |
| Warranty | 3 |
| Wattage | 12 |
| Width | 50 |
| Wiring method | Flex & Plug |
| Working temperature | -20°C ~ 40°C |
| Mounting Type | Recessed |
| Color Temperature | 2CCT |
| Kelvin | 3000K/4000K |
Description
This 12W 3000K and 4000K CCT Switchable Engine is part of our VBL-MOD SERIES LED Modular Downlight. Select your color temperature – 3k or 4K, with standard GU10 size, suitable for most of GU10/MR16 downlight trims . This engine comes equipped with color switchable COB LED Chips, is dimmable on most trailing edge dimmers and includes a 3 year warranty.






