

ROTARY DIMMER SWITCH 150W MAX FOR LED FITTINGS
SKU: VB-DT-200A1-R-V2
Categories: Clearance, Lighting Electronics & Accessories
- Product Data
- More Information
- DATA SHEET DOWNLOAD
Additional information
| Box Qty | 1 |
|---|---|
| Dimmable | Dimmable |
| EAN | 9359682003221 |
| Height | 55 |
| Input voltage | 220-240V AC 50Hz |
| IP rating | 20 |
| Length | 23 |
| Trim colour | White |
| Warranty | 3 |
| Wattage | 150W FOR LED |
| Weatherproof | Indoor Use Only |
| Width | 23 |
| Wiring method | Hardwire |
| Working temperature | -20°C ~ 45°C |
| Pallet Qty | 1000 |
Description
The VB-DT-200A1-R-V2 is a high-performance trailing-edge dimmer designed for smooth, flicker-free dimming of compatible LED, incandescent, and halogen loads. It features adjustable minimum brightness for optimal performance and complies with AS/NZS and International EMC standards. The mechanism is not polarity sensitive and fits standard Australian wall plates.







